You are currently viewing Aplikacje do nauki języków obcych – czy są skuteczne?

Aplikacje do nauki języków obcych – czy są skuteczne?

W dobie wszechobecnych nowoczesnych technologii, gdzie telefony towarzyszą nam w pracy, w podróży, na wakacjach i zastępują GPS, zegarek, aparat trudno się dziwić, że powstaje coraz więcej aplikacji, mających ułatwiać nam codzienne życie.

 

nauka języków

 

Na fali mody na naukę języków obcych pojawia się coraz więcej aplikacji, mających pomagać w zapamiętywaniu nowych słówek na zasadzie skojarzeń. Ogólnie aplikacje językowe mają uczynić przyjemniejszym to, co zazwyczaj wydaje się nudne i czasochłonne. A czy skutecznie?

Przyjemne z pożytecznym

Aplikacje językowe zazwyczaj zaprogramowane są tak, by czynić naukę języka jak najprzyjemniejszą. Oznacza to, że ich twórcy nie tylko wykorzystują przejrzyste czcionki i jasne tła, ale także ilustrują słownictwo grafikami, obrazami, często gifami, które mają ułatwiać zarówno zapamiętanie nowych słówek, jak i ich późniejsze przypominanie.

Wiele aplikacji działa także w myśl zasady “nauka poprzez zabawę”. Oznacza to, że są to tak naprawdę gry z wartościami edukacyjnymi, gdzie edukacja przemycana jest pod lekką i przyjemną formą rozrywki. Wbrew pozorom, taka forma nie jest pomocna tylko i wyłącznie przy edukacji dzieci – wielu dorosłych osób nudzi się, kiedy musi zapamiętywać kolejne suche fakty i dane. W dodatku aplikacje w takiej formie mogą uchodzić za sposób relaksu po pracy, a także rozwijać nasze zdolności językowe “na poczekaniu”. 15 minut dziennie poświęconych na korzystanie z nich zamiast Facebooka czy Instagrama w długoterminowej perspektywie zdecydowanie uwidoczni efekty.

 

aplikacje do nauki języków obcych (1)

 

Wiedza w małych porcjach

Niektóre kursy językowe skonstruowane są tak, by przekazać uczniom jak największą ilość materiału kosztem ich dokładnego zrozumienia. Niektórzy lektorzy wychodzą z założenia, że pewne zagadnienia są przecież oczywiste, zwłaszcza, jeśli większa część grupy je pojęła.

Zdarzają się jednak osoby, które nie potrafią równocześnie zrozumieć 3 różnych struktur gramatycznych, nauczyć się listy 500 słówek niezwiązanych ze sobą tematycznie – zwłaszcza na początkowym etapie nauki języka.

Aplikacje językowe przekazują wiedzę w małych porcjach. Jest to przemyślane ze strony twórców – w końcu sam fakt nauki przez aplikację mobilną z telefonu oznacza, że użytkownikowi zależy na czasie, prawdopodobnie jest to jego codzienny przerywnik między innymi codziennymi zadaniami.

Dodatkowo, wytyczone do nauki części są zazwyczaj podzielone tematycznie. Oznacza to, że nie zgubimy się w nadmiarze niezwiązanego ze sobą słownictwa, tylko możemy wybrać cel naszej językowej edukacji i się go trzymać.

Systematyczność i motywacja

Twórcy aplikacji do nauki języków obcych stosują bardzo sprytne chwyty marketingowe, by utrzymać nas przy swoim produkcie. Oprócz tradycyjnych maili z przypomnieniami i przywołaniami do dalszej nauki, aplikacje mobilne wysyłają także powiadomienia na ekrany główne telefonów.

Dodatkowo, monitorują postępy użytkowników poprzez ukazywanie statystyk przyswojonych słówek, opuszczonych dni lekcji, a także blokują niektóre “paczki” tematyczne, dopóki nie zda się testów podsumowujących po wszystkich poprzednich.

Jest to o tyle praktyczne, że zmusza użytkownika do rozpoczęcia od absolutnych podstaw i stopniowego podnoszenia poziomu, a także wymusza systematyczność nauki. Zdecydowanie jest także bardziej motywujące – w końcu odrobienie zadania domowego staje się przyjemniejsze, jeśli nie jest ono obowiązkowe.