You are currently viewing Bez znajomości języków przez świat

Bez znajomości języków przez świat

W ostatnim czasie podróżowanie stało się znacznie łatwiejsze i dostępniejsze

Problemu nie stanowi znalezienie docelowego miejsca podróży, ponieważ Internet aż pęka w szwach od nadmiaru przewodników, zdjęć z ciekawych miejsc, opisów atrakcji, kuchni, kultury i wszystkich innych informacji. Żadnym problem nie jest też transport. Wysoko rozwinięta komunikacja morska, lądowa i powietrzna w znaczny sposób ułatwia przemieszczanie się.

Jeszcze kilka lat temu podróże Polaków w obrębie kraju znacznie przewyższały ilością wyjazdy zagraniczne. Popularnymi miejscami wypoczynku było polskie Morze Bałtyckie, Tatry czy Mazury. Chociaż są to wspaniałe miejsca i każdy powinien je przynajmniej raz odwiedzić, to obecnie Polacy coraz częściej jako cel podróży obierają tereny znajdujące się poza granicami naszego kraju. Wyjazdy zagraniczne w różnych celach, czy to służbowych, czy wypoczynkowych, stały się znacznie powszechniejsze.

 

wakacje bez znajomości języka (2)

 

Dlaczego warto podróżować?

Wyprawę za granicę daje możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc, poznania tradycji, które panują w danym regionie, zasmakowania zagranicznych potraw oraz poznania nowej kultury. Dla wielu osób podróżowanie łączy się z możliwością szlifowania obcego języka. Jak to właściwie jest z językiem obcym? Czy da się podróżować za granicą, znając jedynie język ojczysty? Oczywiście, że tak, ale jest to zdecydowanie trudniejsze.

Podróże bez znajomości języka? Da się!

Jeśli chcemy zaplanować podróż za granicę nie znając kompletnie języka angielskiego, który jest językiem tak popularnym, że prawie w każdym miejscu na świecie da się w nim porozumieć, ani języka ojczystego kraju, który jest celem naszej podróży, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • Wybierz się do jednego z krajów słowiańskich. W kraju, gdzie obowiązuje język należący do grupy języków słowiańskich znacznie łatwiej będzie nam się porozumieć po polsku niż w kraju, w którym mówi się w jednym z języków romańskich czy germańskich. Podobna gramatyka i podobne brzmienie słów znacznie ułatwią komunikację.
  • Pamiętaj o Internecie w telefonie. Stały dostęp do sieci umożliwia korzystanie z translatora, który może praktycznie wyręczyć nas w rozmowie.
  • Dobrze zaplanuj podróż. Jeśli plan wycieczki dokładnie opracujemy, łącznie z najdrobniejszymi szczegółami, nic nie jest w stanie nas zaskoczyć. Dzięki temu kontakt z inną osobą może nie być konieczny.
  • Korzystaj ze zorganizowanych wycieczek. Podróżowanie z biurem podróży daje nam komfort nie martwienia się o nic. Wszystko zapewnia organizator.
  • Korzystaj z usług przewodnika. W większości miejsc istnieje możliwość wynajęcia przewodnika, który pokaże nam ciekawe miejsca, a w razie potrzeby pomoże w załatwieniu spraw związanych z organizacją podróży.

Jak widać, podróżowanie bez znajomości języków obcych nie należy do najłatwiejszych, ale jest możliwe. Pamiętajmy jednak, że znajomość języka przełamuje wiele barier oraz daje większe możliwości poznawcze.