You are currently viewing Ile czasu trzeba poświęcić na naukę języka, żeby mówić płynnie w danym języku?

Ile czasu trzeba poświęcić na naukę języka, żeby mówić płynnie w danym języku?

Zapisując się na kurs językowy lub rozpoczynając samodzielną naukę języka zwykle oczekujemy jak najszybszych efektów. Chcemy w jak najkrótszym czasie przejść do wymowy podstawowych zwrotów niezbędnych do normalnej komunikacji. Ile tak naprawdę potrzeba czasu, aby opanować język w stopniu komunikatywnym?

Kiedy znamy język ,,dobrze’’?

Na początek spróbujmy określić, co tak naprawdę oznacza ,,dobra’’ znajomość języka. I.S.P. National Learning Vocabulary in Another Language 2013 podaje, że jeśli znamy 1000 najczęściej używanych słów, jesteśmy w stanie zrozumieć około 81% treści, czytanych lub słyszanych. Oczywiście same słowa to nie wszystko – nawet, jeśli zrozumiemy wiele treści, bez choćby podstawowej znajomości budowania zdań nie będziemy w stanie się skutecznie porozumieć. Dlatego tak ważne jest ćwiczenie nawet prostych konstrukcji zdaniowych oraz, oprócz słówek, również całych fraz i wyrażeń.

Poziom komunikatywny możemy osiągnąć nawet w pół roku – jeśli tylko będziemy systematyczni i pilni. Jeśli jednak chcemy mówić naprawdę płynnie i poprawne, możemy mówić nie o miesiącach, ale o latach – nawet języka ojczystego uczymy się przecież przez całe życie, poznając nowe słowa i ucząc się, jak nie popełniać błędów.

Na pewno błędem jest uznanie, że już ,,nauczyliśmy’’ się języka i zaniechanie dalszego rozwijania umiejętności.

jak nauczyć się jezyka obcego (1)

Poziomy

Stopień znajomości języka został usystematyzowany za pomocą oficjalnej skali, opracowanej przez Europejski System Opisu Kształcenia Językowego. Wyróżniamy poziomy:

  • A1 – początkujący,
  • A2 – niższy średnio zaawansowany,
  • B1 – średnio zaawansowany,
  • B2 – wyższy średnio zaawansowany,
  • C1 – zaawansowany,
  • C2 – profesjonalny

O biegłej znajomości języka możemy mówić od poziomu B2 – dopiero na tym poziomie jesteśmy w stanie poprowadzić swobodną rozmowę z obcokrajowcem, bez pauz i nieporozumień. Według poziomów zwykle pogrupowane są również materiały do nauki języka – dlatego łatwo jest znaleźć takie, które odpowiadają naszemu poziomowi.

Nauka języka – ile czasu dziennie?

Jak wiadomo, nauka języka wymaga systematyczności i nakładu pracy. Jednak ile tak naprawdę czasu trzeba poświęcać każdego dnia, aby nauczyć się języka? Wiele zależy od tego, na jakim poziomie jesteśmy. Jeśli dopiero zaczynamy naukę języka obcego, musimy poświęcić zdecydowanie więcej czasu – aby nauczyć się gramatyki, podstawowych słówek, powtarzać odmianę przez przypadki i osoby, rozwiązywać ćwiczenia językowe.

Na początku idealnie będzie, jeśli uda nam się wygospodarować godzinę dziennie na naukę – dzięki temu będziemy w stanie solidnie opanować podstawy. Jeśli znamy już język na poziomie średniozaawansowanym lub wyższym, czasu potrzebujemy mniej – nie musimy się już uczyć na pamięć reguł i słówek, a jedynie szlifować język i dbać o to, aby mieć z nim ciągły kontakt.

Ponadto, jeśli już osiągniemy pewien poziom znajomości języka, możemy się go uczyć w zasadzie mimochodem – oglądając filmy i seriale w tym języku, słuchając piosenek i podcastów.