You are currently viewing Jak porozumieć się bez znajomości języka obcego?

Jak porozumieć się bez znajomości języka obcego?

Obecnie znajomość języka obcego jest nie tylko mile widziana w CV przez potencjalnych pracodawców, ale często jest wręcz wymagana. Decydując się na wyjazd za granicę wypada znać język, którym porozumiewa się dane państwo przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Co jeśli nie zna się nawet podstaw danego języka obcego? Jeszcze nie wszystko stracone! Obecnie można podróżować po świecie nawet bez znajomości języków obcych. Jak to możliwe?

Pobyt za granicą bez znajomości języka – jak się porozumiewać?

Nawet w przypadku osób nieznających języków obcych nie znika możliwość podróżowania po świecie. Znajomość języka jest mile widziana i znacznie ułatwia życie, ale nie jest to przecież konieczność. Nie brakuje ludzi, którzy znają język obcy, ale mają opory i wstydzą się nim posługiwać. Perspektywa powiedzenia czegoś źle i bycia wyśmianym mocno działa na psychikę. Nieśmiałość i wstyd mogą skutecznie zniechęcić do mówienia. Znając język angielski, chociażby w stopniu komunikatywnym, jest się już na wygranej pozycji. W końcu to język międzynarodowy.

Podróżując przydatne jest zabranie ze sobą elektronicznego translatora, czy chociażby słownika z najważniejszymi zwrotami. Tradycyjne rozmówki również są mile widziane. W celu porozumienia się z obcokrajowcami pomocne okażą się rysunki, dlatego zawsze warto mieć przy sobie notatnik i coś do pisania. Niezastąpiona jest również mowa ciała, przydatna w momencie, gdy pojawi się bariera komunikacyjna. Bardzo ważne jest, aby jeszcze przed wyjazdem sprawdzić, jakie zwyczaje obowiązują w danym kraju. Wbrew pozorom, nie wszystkie gesty będą miały wszędzie jednakowe znaczenie.

Chcąc podróżować wygodnie i bezpiecznie najlepiej trzymać się blisko centrum miasta. Warto także trzymać się usług turystycznych typu biura podróży oraz przewodników. Rodaków można łatwo i szybko znaleźć w Internecie. Wystarczy przeszukać portale oferujące nocleg. Taki host mówiący w naszym języku dla wielu może być wybawieniem. Doradzi, gdzie warto się udać, co zjeść oraz jak dotrzeć w dane miejsce. Nocleg najlepiej zarezerwować będąc jeszcze w Polsce.

Celem uniknięcia ciągłego pytania o drogę i uzyskania niewyjaśniających niczego odpowiedzi najlepiej pobrać na swój telefon bezpłatną aplikację z nawigacją. Wówczas wystarczy wybrać mapę danego regionu i bezproblemowo dotrzeć do danego miejsca. Zawsze też znajdzie się ktoś, kto pomoże zagubionemu obcokrajowcowi.