You are currently viewing Jak przełamać językowy wstyd?

Jak przełamać językowy wstyd?

Jak przełamać językowy wstyd?

Szacuje się, że około 40% Polaków potrafi posługiwać się co najmniej jednym językiem obcym. W większości jest to znajomość na komunikatywnym poziomie, umożliwiającym przeprowadzenie swobodnej rozmowy z użyciem nieskomplikowanych słów i zwrotów. Jest jednak pewien aspekt, który łączy te osoby. Niemalże każdy posługujący się językiem obcym doświadczył uczucia wstydu lub oporu przed użyciem go.
Z czego to wynika i co należy robić, aby pokonać istniejącą barierę? Jest na to kilka rad, których przestrzeganie pomoże uporać się z tym uczuciem.

Strach przed upokorzeniem

Boimy się, że użyjemy złego czasu, przekręcimy najprostsze słowo, a użyty przez nas akcent odbiega od wszelkich norm. Myśląc w ten sposób, prędzej czy później dochodzimy do wniosku, że lepiej będzie nie mówić nic. Chcemy w ten sposób uniknąć kompromitacji i nie nastawiać się na pośmiewisko. Jest to bardzo zgubne rozumowanie, które nie doprowadzi do niczego dobrego, a przede wszystkim nie pomoże przełamać bariery istniejącej w naszej głowie.

Obawa przed mówieniem w języku obcym może wynikać w dużej mierze z faktu, że nauka w szkole stawia przede wszystkim na teorię. Nie od dziś wiadomo, że to praktyka czyni mistrza.

 

jak przełamać językowy wstyd (1)

Porównywanie się do innych

Będąc na wakacjach w anglojęzycznym kraju nie powinien zdziwić Cię fakt, że Twoja znajomość języka angielskiego nie jest na takim samym poziomie, jak jego mieszkańców. Konfrontacja z native speakerami z pewnością nie należy do prostych rzeczy, jednak pokonując tę barierę już nic nie będzie w stanie nas zaskoczyć. Wychodzenie z założenia, że ktoś będzie się z nas śmiał jest mylne. Większość obcokrajowców cieszy się, że ktoś z cudzoziemców na tyle zainteresował się ich kulturą, że podjął decyzję o rozpoczęciu nauki ich ojczystego języka i stara się nim posługiwać.
Nasi rozmówcy nie będą zwracać uwagi na popełnione błędy, ale skupią się na wyłapywaniu sensu rozmowy, ponieważ celem jest szybka wymiana komunikatów.

Zaakceptuj swoje umiejętności

Nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Pamiętaj, że każdy od czegoś zaczynał. Rozpoczynając naukę obcego języka, nikt nie posługiwał się nim biegle już od samego początku. Staraj się rozmawiać jak najwięcej, pozwól sobie na robienie błędów, ucz się na nich i wyciągaj wnioski. Szlifując swoje umiejętności z biegiem czasu dojdziesz do perfekcji.

Często popełnianym błędem jest wymyślanie sobie wcześniej tego, co chcemy powiedzieć. Zapamiętywanie gotowego tekstu nie jest dobrym rozwiązaniem – wystarczy, że zapomnimy jedno słowo i cała nasza wypowiedź legnie w gruzach. Starajmy się wypowiadać wolno, w swoim tempie. Z czasem nabierzemy płynności i szybsza mowa sama do nas przyjdzie.

W kwestii pokonywania barier naukowych bardzo dużą rolę odgrywa nasze nastawienie. Jeśli z góry nastawimy się na porażkę, niestety, prawdopodobnie ją odniesiemy – dlatego tak ważne jest pozytywne nastawienie.