Jeśli chcesz nauczyć się dobrze języka, nie wystarczą godziny spędzone na kursie, w szkole, czy nad książkami. Jak wiadomo, języka najłatwiej uczymy się, używając go w codziennym życiu. W jaki sposób wpleść zatem naukę języka w codzienne życie?
Słuchanie
W dzisiejszych czasach dostęp do różnego rodzaju publikacji w obcych językach jest niemal nieograniczony. Jeśli chcemy mieć kontakt z językiem na co dzień mamy mnóstwo możliwości. Możemy oglądać filmy i seriale tylko w języku, którego się uczymy – warto przy tym notować sobie i na bieżąco tłumaczyć słowa i zwroty, których nie rozumiemy. Możemy również oglądać vlogi, najlepiej o tematyce, która mocno nas interesuje – po pewnym czasie zapomnimy, że nie są po polsku!
Świetną, popularną ostatnio opcją są podcasty – możesz ich słuchać w drodze do pracy lub w trakcie wykonywania obowiązków domowych – dzięki temu nawet mając mało czasu zachowasz kontakt z językiem. Możesz także słuchać piosenek w języku, którego się uczysz – śpiewanie ich może pomóc jeszcze bardziej! Jeśli jesteś fanem gier komputerowych, wykorzystaj je do nauki, ustawiając język na obcy.
Im więcej będziesz miał do czynienia z językiem każdego dnia, tym bardziej się z nim osłuchasz i nauczysz się mimowolnie go rozumieć. Staraj się przyswajać język nie tylko biernie, ale też czynnie – powtarzaj zasłyszane słówka i zdania, aby nauczyć się poprawnej wymowy.
Czytanie
Również kontakt z językiem w formie pisanej jest bardzo ważny przy nauce. Warto zatem czytać jak najwięcej w danym języku. Starajmy się czytać książki w języku obcym – zacznijmy od lekkich pozycji, których czytanie nie będzie sprawiało nam problemów, a wręcz będzie przyjemnością. Jeśli regularnie czytamy magazyny i czasopisma, zamieńmy je na wersje w obcym języku – nauczymy się w ten sposób wielu przydatnych na co dzień słów.
Warto również przestawić się na codzienne czytanie newsów w obcym języku – dzięki temu nie tylko będziemy ćwiczyć język, ale również zyskamy szerszą perspektywę, jeśli chodzi o wiadomości ze świata. Możemy również korzystać z różnego rodzaju aplikacji, które pomagają w codziennej nauce, wysyłając nam zwroty i słówka. Ciekawym sposobem jest znalezienie sobie korespondencyjnego znajomego z zagranicy, z którym będziemy wymieniać wiadomości.
Możemy to robić tradycyjnie lub przez aplikację – na przykład aplikacja slowly pozwala na pisanie wirtualnych listów do ludzi z całego świata, w różnych językach. Dzięki takiej aktywności ćwiczysz potrzebne w codziennym życiu słownictwo, a jednocześnie zyskujesz nowe, ciekawe znajomości. Dobrym sposobem na codzienne ćwiczenie języka jest pisanie pamiętnika lub dziennika w obcym języku – dzięki temu zmuszamy nasz mózg do codziennego, aktywnego używania języka.
Jeśli jednak nie mamy czasu na tego typu aktywności, warto przynajmniej robić codzienne notatki, takie jak listy zakupów czy zapiski w kalendarzu. Dzięki takim działaniom nawet, jeśli masz niewiele czasu na naukę języka, będziesz w stanie poprawić swoje umiejętności.