Odpowiedź na to pytanie jest bardzo krótka, ale nie dla wszystkich może być satysfakcjonująca. Po prostu warto uczyć się wszystkich języków. Nie można jednoznacznie i z pełnym przekonaniem powiedzieć, że znajomość danego języka jest bardziej wartościowa niż znajomość innych. Jednak, jeśli nie możemy zdecydować się, którego języka chcemy się uczyć, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, aby wybór był satysfakcjonujący.
Popularne czy niszowe
To pytanie, które zadaje sobie wiele osób stojących przed wyborem języka do nauki. Powszechnie wiadomo, że ostatnio na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na pracowników znających mało popularne języki, jak na przykład szwedzki. Jednak wciąż ofert wymagających tej umiejętności jest mniej niż tych, w których wymagana jest znajomość języka angielskiego. Z pewnością w przypadku drugiego typu ofert, konkurencja będzie znacznie większa.
Widzimy więc, że znajomość popularnego języka, jak niemiecki czy angielski, wiąże się z dużą konkurencją na rynku pracy, natomiast znając niszowy język, dostaniemy mniejszą ilość ofert pracy. Nie sposób jednoznacznie określić, który problem łatwiej będzie „przeskoczyć”.
Nie tylko praca
Jeśli zastanawiasz się, jaki język wybrać, to najgorsze, co możesz zrobić, to podejmować decyzję tylko i wyłącznie pod kątem rynku pracy. Po pierwsze, może się okazać, że język, który jest teraz ceniony przez pracodawców, za 2 lata nie będzie już potrzebny. Wymagania wobec kandydatów do pracy zmieniają się naprawdę dynamicznie i często prognoza nie jest w stanie przewidzieć, co będzie „w cenie” za kilka lat. Po drugie, warto pokierować się przy tym wyborze własnym gustem. Jeśli marzysz o życiu w jakimś konkretnym kraju, jesteś zafascynowany jego kulturą lub po prostu uważasz, że dany język pięknie brzmi, wybierz właśnie ten język. Z językiem jest tak, jak z innymi dziedzinami. Jeśli nauka czegoś sprawia nam przyjemność, to przyswajanie wiedzy odbywa się kilkakrotnie szybciej! Ponadto, w takiej sytuacji jest mniejsze ryzyko, że zniechęcisz się lub znudzisz nauką.
Wybór języka do nauki nie jest wcale prosty, ale nikt nie powiedział, że możesz wybrać tylko jeden język. Jeśli masz zapał i znajdziesz na to czas, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś uczył się wielu języków. Pamiętaj, że najtrudniej nauczyć się tego pierwszego. Jeśli już go opanujesz w pewnym stopniu, odpowiednie obszary Twojego mózgu będą „wyćwiczone” i nauka kolejnych języków przyjdzie Ci o wiele łatwiej.