You are currently viewing Jakie języki liczą się najbardziej na rynku pracy?

Jakie języki liczą się najbardziej na rynku pracy?

Rynek pracy pod względem wymagań wobec potencjalnych pracowników rozwija się bardzo dynamicznie

To, co kiedyś było uznawane za atut, dziś jest podstawą, bez której ciężko jest znaleźć jakąkolwiek pracę. Umiejętnością, która od lat jest w cenie, jest znajomość języków obcych. Im większą ilością języków obcych władamy, tym łatwiej znajdziemy dobrze płatną pracę. Ważna jest nie tylko ilość języków, w jakich mówimy, ale również poziom zaawansowania – lepiej znać dwa języki na zaawansowanym poziomie, niż pięć na podstawowym.

Istotna branża i region

To, jaki język warto znać, zależy od regionu, w którym poszukujemy pracy oraz branży, jaka nas interesuje. W niektórych branżach wystarczy nam komunikatywny angielski, w innych musimy znać biegle np. angielski i niemiecki.

Język angielski jest absolutną podstawą w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Często zdarza się, że pracodawcy nie wymagają w ogóle znajomości języka polskiego – angielski jest językiem wewnętrznym wielu firm. Tacy pracodawcy oczekują znajomości języka obcego na poziomie zaawansowanym oraz często również znajomości zaawansowanego, technicznego słownictwa. Język angielski jest zwykle traktowany przez pracodawców jako umiejętność całkowicie podstawowa – przestał być traktowany jako dodatkowy atut.

 

rynek pracy języki

To, jakiego języka oczekują pracodawcy zależy również od województwa. Pracownicy ze znajomością języka niemieckiego są szczególnie poszukiwani w województwie małopolskim, dolnośląskim, opolskim i wielkopolskim – te rejony mają długą tradycję współpracy z naszym zachodnim sąsiadem.

Znajomość języka obcego a zarobki

Nie od dziś wiadomo, że znajomość języków obcych nie tylko zwiększa szanse na zatrudnienie, ale wpływa również na wysokość pensji. W niektórych branżach pracownicy z biegłą znajomością języka mogą liczyć na zarobki nawet o 35 % wyższe w stosunku do nieznających języków obcych kolegów z branży – dotyczy to zwłaszcza pracowników IT.

W przypadku znajomości dwóch języków obcych różnice w zarobkach są jeszcze większe. Specjaliści od marketingu, managerowie czy główni księgowi znający język angielski lub niemiecki i drugi język mogą liczyć na pensje aż do 70% wyższe w stosunku do osób bez znajomości języków obcych. Różnice dotyczą również takich zawodów, jak kierowca – ci znający język obcy zarabiają średnio o 36% więcej. Wynika to z faktu, że wykonują oni pracę w transporcie międzynarodowym, który jest zdecydowanie lepiej płatny niż transport w obrębie Polski.

Egzotyka również w cenie

Oprócz najpopularniejszych języków, takich jak angielski, niemiecki czy francuski, warto również uczyć się bardziej egzotycznych języków. W Polsce inwestuje coraz więcej firm z krajów takich jak Chiny, Indie, czy Japonia. Ponieważ języki te są dla europejczyków trudne do nauczenia i zna je stosunkowo niewiele osób, ich znajomość jest odpowiednio wynagradzana przez pracodawców. Co prawda większość komunikacji z zagranicznymi firmami odbywa się obecnie w języku angielskim, jednak w wielu branżach, między innymi w handlu, mile widziana jest znajomość języka kontrahenta.