You are currently viewing Kiedy najlepiej rozpocząć naukę języka obcego?

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę języka obcego?

Znajomość języków obcych to obecnie jedna z kluczowych umiejętności

Otwiera na świat, pozwala swobodnie podróżować. Ułatwia również znalezienie pracy i pozwala osiągnąć wyższe zarobki. W jakim wieku powinniśmy zacząć uczyć dziecko języka obcego, aby biegle władało nim w dorosłym życiu?

 

nauka języków obcych z dzieckiem (2)

 

Co mówi na ten temat nauka?

Według naukowców dzieci uczą się języka na dwa sposoby: symultaniczny i następczy. Pierwszy ze sposobów dotyczy dzieci dwujęzycznych. Warto wspomnieć, że dwujęzyczność nie dotyczy wyłącznie dzieci wychowanych w rodzinach mieszanych pod względem narodowościowym – do tej grupy należą także dzieci, u których wprowadzono naukę drugiego języka przed trzecim rokiem życia. O sposobie następczym mówimy, kiedy naukę drugiego języka wprowadzono po opanowaniu przez dziecko języka ojczystego w stopniu komunikatywnym.
Naukowcy określili również, że aby biegle opanować dany język najlepiej jego zacząć naukę przed 10 rokiem życia. Możliwości przyswajania nowego języka znacząco maleją około 17/18 roku życia – najlepiej więc zaplanować naukę w ciągu tych 7 lat, kiedy mózg ma największe zdolności przyswajania.

Sposób nauki dostosowany do wieku

Nauczyciele są zgodni co do tego, że im szybciej dziecko osłucha się z danym językiem, tym lepiej. Warto więc od najmłodszych lat oswajać z nim dziecko – czytać mu bajki czy powtarzać słówka. Pamiętajmy jednak, że jeśli sami nie czujemy się dobrze w danym języku, nie warto uczyć go dziecka. Nauczycielowi będzie łatwiej kształcić dziecko od podstaw niż korygować błędy.

 

nauka języków obcych z dzieckiem (2)

Na zajęcia warto zapisywać dzieci co najmniej trzyletnie – wcześniejsza nauka w grupie nie ma sensu – dziecko powinno najpierw opanować język polski, aby zrozumieć polecenia nauczyciela. Nie warto jednak zmuszać dziecka do nauki – jeśli wyraźnie nie jest zainteresowane powtarzaniem słówek i uparcie ignoruje polecenia, odłóżmy naukę na późniejsze lata. Zadbajmy również, aby sposób nauki był dostosowany do wieku dziecka – w przypadku najmłodszych najlepiej sprawdzą się zabawy, kolorowanki i śpiewanie piosenek w obcym języku. Nie oczekujmy natychmiastowych, spektakularnych efektów – dziecko przed 6 rokiem życia nie będzie w stanie opanować zasad gramatycznych, zapamięta co najwyżej pojedyncze słówka i zwroty.

Jakimi metodami uczyć dziecko języka obcego?

Jeśli zależy nam na profesjonalnej nauce od najmłodszych lat, warto zapisać dziecko do przedszkola językowego. Zajęcia w grupie ośmielają dziecko do rozmowy w języku obcym w obecności innych osób. Z kolei indywidualne lekcje pozwalają nauczycielowi skupić całą swoją uwagę na jednym dziecku i na bieżąco korygować błędy w wymowie.

Niezależnie od tego, jaki typ zajęć wybierzemy, warto wzmacniać tę naukę ćwiczeniami w domu. Jeśli sami sprawnie posługujemy się językiem obcym, rozmawiajmy między sobą i z dzieckiem w tym języku – pozwolimy mu w ten sposób osłuchać się i utrwalić wiedzę z zajęć. Jeśli natomiast sami nie czujemy się wystarczająco pewnie, włączajmy dziecku bajki i piosenki w języku, którego się uczy. Możemy również wyszukiwać w Internecie strony do nauki języka dla dzieci, zawierające edukacyjne gry i zabawy.