You are currently viewing Moda na języki skandynawskie: szwedzki, norweski, duński

Moda na języki skandynawskie: szwedzki, norweski, duński

Ciekawostką jest, że aż do VIII wieku w krajach skandynawskich panował jeden język, który w wyniku wojen wikingów został podzielony. Właśnie w ten sposób powstał język szwedzki, norweski i duński. Z tego powodu języki te są do siebie podobne, jednak każdy posiada swoje charakterystyczne cechy. Posługując się tylko jednym z wyżej wymienionych języków będziesz w stanie w mniejszym bądź większym stopniu zrozumieć je wszystkie. W najlepszej sytuacji są osoby znające norweski.

Mieszkańcy Skandynawii od wieków żartobliwie sprzeczają się, który z języków brzmi najgorzej. I tak przyjęło się, że by poprawnie mówić po duńsku należy to robić z ziemniakiem w ustach, by przejść na szwedzki powinno się dodać do tego kilka butelek alkoholu, a żeby brzmieć jak prawdziwy Norweg, do tego wszystkiego należy dołożyć śpiew.

 

języki skandynawskie

 

Wzrost popularności krajów skandynawskich

Popularność krajów skandynawskich w Polsce wzrasta z roku na rok. Wynika to w dużej mierze ze wzmożonej migracji oraz zwiększonych kontaktów biznesowych między Polską, a krajami skandynawskimi, jak również z ich specyfiki. Skandynawia od dawna uchodzi za “chłodną krainę szczęścia”. Nie przez przypadek Norwegia została mianowana kilka razy z rzędu najszczęśliwszym państwem do życia, a także najlepszym miejscem na świecie na spędzenie emerytury.

Powyższe czynniki przyczyniły się do wzrostu popularności języków skandynawskich oraz zwiększenia zapotrzebowania na osoby biegle się nimi posługujące. Dla wielu osób, które zdecydowały się na naukę któregoś z języków skandynawskich, faktem decydującym o rozpoczęciu nauki były obiecujące perspektywy zawodowe, ponieważ osoby posługujące się nimi mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie.

 

 skandynawia jeżyki

 

Język norweski

Językiem norweskim posługuje się ok. 5 mln osób, a jego popularność cały czas rośnie. Uchodzi za najłatwiejszy język skandynawski – wymowa norweskiego jest łatwiejsza niż duńskiego, a gramatyka prostsza niż w przypadku języka szwedzkiego. Nie występuje tu odmiana przez przypadki ani osoby. Do jego największych wad należy zaliczyć obecność niezliczonej ilości dialektów, które mogą stanowić barierę komunikacyjną. Kolejną trudnością dla osób rozpoczynających naukę języka norweskiego może być jego skomplikowana wymowa.

Język szwedzki

Język szwedzki używany jest przez około 10 mln osób, głównie w Szwecji, Norwegii, Estonii, a także Finlandii (gdzie stanowi on drugi język urzędowy). Występuje w dwóch rodzajach – ogólnym i nijakim, a gramatyka zbliżona jest do języka angielskiego. Uważa się, że osoby posługujące się językiem niemieckim będą miały ułatwioną naukę szwedzkiego, gdyż to właśnie z tego języka pochodzi większość zapożyczeń.

Język duński

Uważany za jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Oprócz Danii, posługują się nim również mieszkańcy Wysp Owczych, Grenlandii oraz częściowo Niemiec (obszar Szlezwiku-Holsztyn) i Islandii – łącznie około 6 mln osób. Język duński w odróżnieniu od swoich skandynawskich krewnych pozbawiony jest dialektów.