You are currently viewing Nauka języka obcego u dzieci – najlepsze metody

Nauka języka obcego u dzieci – najlepsze metody

 

Mózg dziecięcy znacznie szybciej i efektywniej chłonie wiedzę niż osoby w starszym wieku. Dlatego tak ważne jest nauczanie początkowe, jak i późniejsze lata przyswajania wszelkich informacji. Im szybciej rozpocznie się naukę języka obcego u dzieci, tym lepiej. Oprócz zajęć w szkole warto zachęcić dziecko do nauki także w domu. Jakie metody, które stosować mogą rodzice w zaciszu domowym, sprawdzą się w przypadku małych dzieci,?

Nauka języka obcego połączona z zabawą

Każdemu rodzicowi zależeć powinno na prawidłowym rozwoju dziecka. Wraz z biegiem lat młody człowiek rozwija się zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Zdobywa wiedzę oraz nabywa konkretne umiejętności. Oczywiście dzieje się to w dużej mierze poprzez uczęszczanie na zajęcia w przedszkolu i szkole, jednak ogromne znaczenie ma przede wszystkim wychowywanie dziecka przez rodziców.

Rodzice mają największy wpływ na malucha, dlatego też powinni w odpowiedni sposób podejść do kwestii opieki nad dzieckiem. Doskonałym przykładem może być pomoc dziecku w opanowaniu języka obcego poprzez ciekawe formy i skuteczne metody. Tradycyjne sposoby stosowane są w szkołach, dlatego też rodzic sięgnąć może po inne rozwiązania. Efektywną metodą okazuje się być nauka języka obcego poprzez zabawę. Dziecko nie odczuwa wówczas przymusu bądź obowiązku, dlatego też chętniej bierze udział w tego typu nauce.

Skuteczne metody nauki języka u dzieci

  • Bajki – czytanie dziecku przed snem bajek w języku obcym to doskonała forma nauki podstawowych słów. Oczywiście wybierać należy bajki wzbogacone o dużą ilość ilustracji, dzięki czemu maluch będzie kojarzył dane słowo z konkretną rzeczą czy sytuacją. Dzieci uwielbiają czytać bajki, niejednokrotnie te same. Częste czytanie konkretnych bajek sprawi, że dziecko znać je będzie na pamięć.
  • Filmy dla dzieci – dzieciaki uwielbiają oglądać bajki. W zależności od wieku dziecka, film animowany zawierać może wyłącznie obraz, jak i napisy umieszczone w dolnej części ekranu. Kreskówki z napisami w języku obcym uważane są za jedną z najskuteczniejszych metod nauki u dzieci.
  • Fiszki – obrazek i wyraz umieszczone po przeciwległych stronach fiszki to propozycja dla dzieci, które potrafią już czytać. Fiszki możemy tworzyć samodzielnie, bądź kupić gotowe.
  • Piosenki – dzieci bardzo chętnie śpiewają, dlatego też warto je zachęcić do nauki piosenek w języku obcym. Częste puszczanie utworów sprawi, że dziecko skutecznie zapamiętywać będzie poszczególne fragmenty. Na początku oczywiście śpiewać będzie wraz z wykonawcą piosenki, jednak z czasem na pewno zacznie samo nucić pod nosem ulubione utwory.
  • Słuchowiska – nieco starszym dzieciom możemy do snu włączać słuchowiska w języku obcym. Bajki w takiej formie to możliwość nauczenia się doskonałej wymowy słownictwa.

Powyższe propozycje idealnie sprawdzą się w przypadku małych dzieci. Oczywiście wraz z wiekiem metody te mogą być kontynuowane, jednak rodzic może je nieco modyfikować, podnosząc poziom trudności.