Z biegiem lat zmieniała się filozofia i metody nauczania języków obcych, co wynikało oczywiście z nowych warunków politycznych, ekonomicznych i społecznych
W erze, w której komputery rządzą światem, technologia odgrywa kluczową rolę w relacjach biznesowych, rozrywce, muzyce, filmach i właściwie w każdym aspekcie codziennego życia; ponadto, pełni równie ważną rolę w edukacji. Próba wdrażania w nauczaniu języków obcych narzędzi technologicznych określanych jako „nowe” miała miejsce już wcześniej.
Wśród nich wymienić można na przykład modne do lat 60. XX wieku pierwsze masywne i nieporęczne magnetofony szpulowe używane przez nauczycieli, którzy stosowali zasady metody audio-ustnej. Obok rejestratora, którego ewolucja technologiczna z czasem stała się łatwiejsza w użyciu, wkrótce pojawił się magnetowid, projektor filmowy, rzutnik, itp., w których nauczyciele języków, którzy poparli metodę audiowizualną, znaleźli duże wsparcie.
Nowe, zintegrowane z technologią systemy nauczania stały się szczególnie popularne w nauce języków obcych w ciągu ostatnich latach. Nowa era metodologii nauczania, którą popierają najlepsi eksperci pedagogiczni, obejmuje uczenie mieszane, wirtualne klasy i nowoczesne systemy zarządzania nauczaniem.
Instytucje edukacyjne muszą zacząć przechodzić na bardziej zaawansowany technologicznie sposób nauczania języka lub ryzykują pozostaniem w tyle, za bardziej zaawansowanymi konkurentami. Również uczniowie we własnym zakresie mają ogromne możliwości, jeśli chodzi o wybór środków uzupełniających klasyczną naukę. Przedstawiamy kilka ciekawych i bardzo prostych sposobów na przyjemną naukę właściwie dowolnego języka obcego:
Języki obce na Netflixie
Ciekawą możliwością jest wykorzystanie popularnych serwisów streamingowych typu Netflix. Na początku warto skorzystać z sieci VPN Netflix i wirtualnie zmienić lokalizację urządzenia mobilnego. W ten sposób dostępny katalog filmów i seriali zostanie rozszerzony o dodatkowe pozycje z danego kraju, a także pojawi się możliwość ustawienia napisów w nowym języku.
Na uwagę zdecydowanie zasługuje Language Learning with Netflix – rozszerzenie Google Chrome, które umożliwia oglądanie zagranicznych filmów z dwiema wersjami językowymi napisów jednocześnie, jedną w oryginalnym języku, a drugą w wybranym języku. W prawym górnym rogu ekranu pojawi się ikona trzech linii, aby wyświetlić każde z podwójnych napisów – można tam cofnąć i ponownie odsłuchać każde zdanie. Natomiast w prawej dolnej części ekranu znajduje się mała strzałka, która pozwala wyświetlić napisy i podświetlić dane słowa, aby zobaczyć tłumaczenie.
Aplikacje mobilne do nauki języków obcych
Jeden z najprostszych sposobów na naukę języka stanowią aplikacje mobilne. Wystarczy pobrać wybrany program na telefon komórkowy i wypracować zwyczaj codziennego uzupełniania wiedzy, na przykład w drodze do pracy. Na przykład Memrise to aplikacja przeznaczona do ćwiczenia słownictwa.
Można wybrać profil ogólny oparty na popularnych podręcznikach albo bardziej ogólne zbiory słownictwa, takie jak niegrzeczne wyrazy lub słówka z tłumaczenia Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego.
Zabawa w Memrise polega na memach i grywalizacji – aplikacja stosuje metodę uczenia się, polegającą na tworzeniu zabawnych lub dziwacznych skojarzeń z badanymi słowami. Kursy są następnie łączone z memami zaprojektowanymi tak, aby w zabawny sposób pomóc zapamiętać słownictwo. Memy tworzone są przez społeczność, a zarabianie, przeglądanie i tworzenie memów daje punkty, które pomagają awansować w hierarchii użytkowników Memrise.
Inna aplikacja HelloTalk ma na celu ćwiczenie mówienia i wyeliminowanie potencjalnego stresu związanego z rozmową w czasie rzeczywistym. Użytkownicy mogą wyszukiwać Native Speakerów dowolnego języka i rozmawiać z nimi za pomocą czatu w stylu WhatsApp z wiadomościami głosowymi i tekstowymi. Aplikacja ma również zintegrowany system tłumaczeń, który ułatwia komunikację, zwłaszcza na poziomie podstawowym.