You are currently viewing Popularne mity dotyczące nauki języków obcych

Popularne mity dotyczące nauki języków obcych

W każdej dziedzinie pojawiają się mity i stereotypy, które powtarzane są tak często, że nikt nie śmie już wątpić w ich prawdziwość. Dzieje się tak także w kwestii nauki języków obcych – większość nieprawdziwych przekonań to wymówki osób, które nie mają wystarczającej motywacji, by zacząć swoją językową przygodę, a potem konsekwentnie ją kontynuować. Zanim więc zaczniemy naukę języka, musimy obalić pewne mity.

 

 

Nauka języka obcego jest droga

Kursy rozwijające pasje, zainteresowania oraz umiejętności zawodowe faktycznie nie należą do tanich. I nieważne, czy jest to kurs programowania, jeździectwa, nurkowania, czy nauki nowego języka.

Nauka języków obcych ma jednak bardzo istotna przewagę – nie potrzebujemy zorganizowanych kursów, by osiągnąć chociaż podstawowy lub średni poziom zaawansowania. Istnieją sposoby samodzielnej nauki, które pomogą nam zrozumieć reguły gramatyczne, a także osłuchać się z odpowiednią wymową.

Jedną z najbardziej efektywnych metod nauki języków obcych, sprawdzoną także przez tłumaczy, są fiszki. Te dostępne na rynku także obciążają jednak naszą kieszeń, możemy więc wykonać je sami. Od fiszek oferowanych w sklepach odróżnia je to, że sami wybieramy zasób słownictwa do nauczenia, a podczas tworzenia ich uaktywnia się część mózgu odpowiedzialna za zapamiętywanie. Jeśli jednak uznajemy to rozwiązanie za zbyt czasochłonne, możemy też skorzystać z darmowych aplikacji do nauki języków obcych. Działają one na zasadzie fiszek, ale monitorują nasze postępy i dają możliwość odsłuchania nowych słów.

W różnych miastach organizowane są także akcje społeczne, mające na celu poszerzanie wiedzy językowej, adresowane do różnych grup wiekowych i zawodowych. Do takich zajęć należą np. darmowe konwersacje z native speakerami, które są prowadzone przez studentów dla studentów.

 

mity nauka języka (2)

 

“Jestem na to za stary”

Jeden z najczęstszych mitów dotyczących nauki języków obcych. Wynika on głównie z faktu, że wraz z wiekiem obniża się zdolność przyswajania i zapamiętywania nowych informacji.

Nie można jednak zapominać, że kluczem do sukcesu w nauce języków obcych jest chęć i motywacja. Nieważne więc, ile mamy lat – na naukę nigdy nie jest za późno. Zwłaszcza, że znajomość języków przydaje się w wielu codziennych sytuacjach – w pracy, na wakacjach, a czasami nawet u lekarza czy w sklepie.

Naukowcy spierają się co do tego, czy wiek ma znaczący wpływ na efektywność nauki języka. Niektórzy uważają, że na zdolność przyswajania nowych informacji w podeszłym wieku wpływają tylko i wyłącznie poziom motywacji oraz pojemność naszej pamięci. Istnieje udowodniony związek między uczeniem się języków w młodości, a obniżeniem zachorowalności na demencję i Alzheimera w podeszłym wieku.

“Nie mam czasu, a nauka jest czasochłonna”

Owszem, nauka języków jest zadaniem długoterminowym, ale niekoniecznie czasochłonnym. Wiele osób narzeka, że po powrocie z pracy nie ma siły na to, by przez parę godzin siedzieć nad podręcznikami i zagłębiać się w reguły gramatyczne.

Prawda jest jednak taka, że w przyswajaniu języków bardziej istotna jest systematyczność niż długość nauki. Czasami 10-15 minut codziennie w dłuższej perspektywie daje lepsze efekty niż kilkugodzinne maratony z językiem obcym.