Tłumacz to zawód niezwykle wszechstronny. W zależności od specjalizacji, tłumacz może wykonywać swoje obowiązki w bardzo zróżnicowanym środowisku. Doskonałym przykładem jest obecność tłumacza ustnego podczas negocjacji z zagranicznym kontrahentem. Jego rola jest wówczas niebagatelna, bowiem bez jego udziału rozmowa mogłaby być utrudniona lub wręcz niemożliwa.
Udział tłumacza specjalistycznego w negocjacjach z zagranicznym kontrahentem
Tłumacz ustny w dobie globalizacji bywa osobą uczestniczącą w różnego rodzaju spotkaniach biznesowych..
Rozmowy biznesowe są wypełnione specjalistyczną terminologią, charakterystyczną dla danej branży. Znajomość specjalistycznego słownictwa w obu językach to w przypadku tłumacza umiejętność priorytetowa. Jakakolwiek pomyłka podczas tłumaczenia negocjacji z zagranicznym kontrahentem mogłaby prowadzić do nieporozumień, a tym samym niepomyślnego zakończenia spotkania.
Komunikacja podczas negocjacji z zagranicznym kontrahentem
Obecność tłumacza w trakcie negocjacji z zagranicznym kontrahentem ułatwia komunikację pomiędzy stronami. Tłumacz przekłada wypowiedzi na bieżąco, zachowując płynność rozmowy.
Kolejną zaletą udziału tłumacza w trakcie negocjacji z zagranicznym kontrahentem jest znajomość różnic kulturowych. W zależności od kraju, różnice mogą być kolosalne. Odnosi się to oczywiście nie tylko do sposobu wyrażania się rozmówcy, ale również do mowy ciała. Obecność tłumacza pomaga więc uniknąć potencjalnych nieporozumień.
Tłumaczenie ofert, umów i innych dokumentów
Tłumacz w trakcie negocjacji z zagranicznym kontrahentem może zajmować się nie tylko tłumaczeniem wypowiedzi, ale także tłumaczeniem dokumentów. Bardzo często podczas negocjacji po obu stronach pojawiają się oferty, które należy przetłumaczyć, ponieważ to na ich podstawie transakcja może dojść do skutku lub nie. Oprócz ofert strony mogą przedstawiać sobie również inne dokumenty, mające znaczenie w kontekście przebiegu negocjacji.
Rola tłumacza w negocjacjach z zagranicznym kontrahentem jest nieoceniona.