You are currently viewing Systematyczność – jak nauczyć się jej, by skutecznie przyswajać nowe języki?

Systematyczność – jak nauczyć się jej, by skutecznie przyswajać nowe języki?

Mówi się, że systematyczność jest kluczem do osiągnięcia sukcesu

Dzięki powtarzającemu się schematowi łatwiej jest nam przyswajać nowe informacje. Z językami obcymi jest podobnie. Podczas nauki nowego języka poznajemy mnóstwo nowych słówek, przyswajamy zasady gramatyki oraz odkrywamy skomplikowane konstrukcje zdań. Przez systematyczną naukę będziemy w stanie krok po kroku opanować język. Jak to jednak zrobić?

Systematyczność nie musi być nudna!

Wiele badań potwierdza, że systematyczna nauka jest bardzo istotna w naszym procesie zapamiętywania, jednak nie wszystkie wpojone nam w dzieciństwie zasady systematyczności odnoszą pożądany przez nas efekt. Przede wszystkim, istotne jest nasze podejście do języka. Jeżeli jesteśmy negatywnie nastawieni do danego języka, to nieważne, jak interesująca będzie nauka- nasz mózg nie będzie chciał zapamiętać niektórych części szkolenia. Jeżeli podejdziemy do nauki języka z finezją i ochotą, wtedy nauka stanie się dla nas przyjemnością, a nasze osiągnięcia językowe, chociażby przez opanowanie niewielkiej części materiału, dodadzą nam motywacji.

Poznaj różne oblicza systematyczności!

Siedzenie przy biurku z książką do nauki języka obcego i ciągłe powtarzanie tych samych słówek nie jest ciekawe i zdecydowanie nie motywuje nas do dalszej nauki. Warto więc uatrakcyjnić sobie sposoby nauki.

systematyczność a nauka

Systematyczność w praktyce

Ucząc się nowego języka staraj się poznane już słówka lub zwroty wykorzystać w praktyce – da to dużo lepsze efekty niż ciągłe powtarzanie ich przy biurku. Jak to zrobić? To proste. Kiedy przykładowo poznajemy nowe słownictwo dotyczące gotowania, następnym razem przy robieniu sobie śniadania, obiadu czy kolacji wymieniaj w obcym języku na głos czynności, które wykonujesz: “to jest chleb, wzięłam serek z lodówki, mieszam zupę, muszę kupić jajka”. To proste zwroty, które w połączeniu z czynnością lepiej zapadają w naszą pamięć.

Polubmy testy!

Testy często kojarzą nam się z czymś stresującym. Pamiętajmy jednak, że testy naprawdę sprawdzają naszą wiedzę i starają się wydobyć konkretne informacje z naszego mózgu.

Dobra wiadomość jest taka, że my sami w domu również możemy robić sobie mini testy językowe. Nie będą one oceniane, a uświadomią nam braki w naszych umiejętnościach. Takie testy mogą polegać na wypisaniu zwykłych zdań, a później na ich przetłumaczeniu już bez zaglądania w notatki, a później na sprawdzeniu, ile zdań prawidłowo przetłumaczyliśmy.

Zmiana miejsca nauki wpływa pozytywnie na nasz proces myślowy

Biurko jest synonimem nauki. Jednak jego zmiana na inne miejsce może bardzo pozytywnie wpłynąć na naszą koncentrację. Zmiana otoczenia zmieni nasz sposób myślenia. Świeże powietrze może bardziej dotlenić mózg i pomóc nam się skupić. Pamiętajmy, by wybierać miejsca, w których dobrze się czujemy. Atmosfera wokół nas ma wpływać na nas pozytywnie, a nie rozpraszać.

Opanowanie nowego języka wymaga dużo czasu i systematyczności. Jeżeli jednak nauczymy się, jak systematycznie się uczyć, to edukacja będzie dla nas przyjemnością i z motywacją będziemy zagłębiać się dalej w świat nowego języka.