Czy trudniej jest osobom starszym nauczyć się języka obcego?
Panuje powszechne przekonanie, że z wiekiem o wiele trudniej uczymy się języka obcego. Niejednokrotnie słyszymy twierdzenie jakoby osoby starsze, emeryci nie mieli już tak dużych zdolności zapamiętywania, by móc go przyswoić. Jest to też powód, dla którego seniorzy mogą niechętnie podejmować się tej próby. Jednak my myślimy zdecydowane inaczej.
Najpierw motywacja
Nie ma różnicy między osobą młodą, a starszą w kwestii języka, jeśli w danym momencie brak nam motywacji. Jest to warunek, który trzeba spełnić, by nauka była efektywna. Dla seniora może być to przykładowo spotkanie z wnuczką, która mieszka w Anglii i posługuje się od urodzenia tylko językiem angielskim, albo po prostu chęć poszerzenia horyzontów.
Bardzo często z nauką języków obcych łączą się poszukiwania pracy. Niemała ilość kobiet decyduje się w wieku 40-50 lat na wyjazd za granicę w roli opiekunki. I właśnie wtedy postanawiają one podnieść swoje umiejętności językowe. Zatem ważny jest cel, który sobie stawiamy i sumiennie realizujemy.
Kurs językowy
Świetnym pomysłem dla seniora jest wzięcie udziału w zajęciach. Zazwyczaj osoby te nie miały nigdy do czynienia z językiem. Często nie obracają się również tak sprawnie w sferze internetowej, by móc w razie wątpliwości wspomóc się dodatkowym źródłem. Jeśli jest to problematyczna kwestia, kurs językowy stanowi bardzo dobre rozwiązanie.
Narzuca systematyczność oraz ciągłe skupienie przez określony czas. Mamy też do czynienia z żywym językiem dzięki lektorowi oraz nowoczesnym metodom, które mogą jednocześnie pomóc w zapamiętywaniu i oswajaniu się z tym, co nieznane.
Nauka w domu
Jest to trudniejszy sposób, ale wcale nie gorszy. Powinniśmy w tym wypadku mierzyć swoje siły na zamiary. Jeśli czujemy jako osoby starsze, że poradzimy sobie samodzielnie przy pomocy podręczników, słownika, a być może nawet członków rodziny, to warto spróbować. Dobrze jest także skupić się na niekonwencjonalnych metodach.
Czytanie zagranicznych gazet, książek, a nawet słuchanie piosenek może pomóc. Przygotowywanie fiszek w ramach utrwalenia słówek jest również świetnym pomysłem.
Wstyd i obawy
Seniorzy często czują obawy, przykładowo w związku z zajęciami grupowymi. Wiąże się z tym także wstyd, wynikający z wieku. Osoby starsze czują się niekomfortowo, ponieważ zakładają, że nie mają szans nauczyć się tak dobrze języka obcego jak młodzi ludzie.
Wymowa obcych słów czy wyrażeń może wydawać się kłopotliwa. I w tym momencie rodzi się największa blokada – my sami, ograniczający siebie i swoje możliwości. Przecież to nie wiek wyznacza nam możliwości rozwoju. Dlatego też trzeba starać się unikać takiego myślenia.
Ćwicz umysł i uzbrój się w cierpliwość
Obowiązkowo należy dać sobie czas. Nie należy na początku mieć wielkich oczekiwań – lepiej stąpać małymi kroczkami. Nasz umysł musi oswoić się z tym, co nowe. Nagle pobudzamy go do zupełnie nowej aktywności, która wymaga od nas skupienia, zapamiętywania, mówienia, słuchania, czytania oraz pisania. I to wszystko w innym języku.
Warto podejść do tego z dozą cierpliwości, a także ogromnymi chęciami. Zatem każdy może nauczyć się języka obcego, niezależnie od wieku. Stawiane sobie bariery sprawiają, że nie jesteśmy w stanie osiągnąć tego, czego pragniemy. A w tym aspekcie nie powinno być żadnych granic.