You are currently viewing Jak skutecznie uczyć się języków obcych?

Jak skutecznie uczyć się języków obcych?

Prawie każdy z nas chciałby znać obce języki. Dzięki temu można zdobyć dobrą pracę, czytać książki w oryginale, poznawać osoby zza granicy, podróżować bez ograniczeń lub wyjechać w celach zarobkowych i czuć się swobodnie w obcym kraju. Znajomość języka obcego w zaawansowanym stopniu to prawdziwe bogactwo, nie mówiąc już o znajomości kilku języków. Pojawia się zatem pytanie, jak można to osiągnąć. Oczywiście najlepiej tak, aby proces ten nie trwał zbyt długo oraz nie wymagał wiele wysiłku. Niestety, to jednak niemożliwe. Tak, jak w przypadku zdobywania każdej wartościowej umiejętności bądź rzeczy, musimy się natrudzić, zanim osiągniemy cel.

Mózg a nauka języków obcych

Odpowiedzi na to, jak skutecznie uczyć się języka obcego, należy poszukiwać w mechanizmach działania naszego mózgu. Cały proces przyswajania nowych wiadomości i umiejętności można wytłumaczyć za sprawą powstawania w mózgu połączeń między komórkami nerwowymi. Mechanizm ten działa zawsze, gdy się czegoś uczymy, niezależnie od tego, czy jest to nauka gry na instrumencie, czy nowych słówek w obcym języku. Kiedy regularnie powtarzamy nowe wiadomości bądź czynności, połączenia umacniają się, aż w końcu zostaną na zawsze. I to prowadzi do odkrycia najważniejszej zasady w nauce języka obcego. Mianowicie, o wiele skuteczniejsze jest poświęcenie 15 minut codziennie na przyswajanie wiedzy, niż intensywne 3 godziny raz w tygodniu. Zapewne każdy z nas zauważył w praktyce, jak to działa, kiedy był na etapie szkolnej edukacji. Kiedy zaczynaliśmy uczyć się do ważnego sprawdzianu dzień wcześniej, po sprawdzianie większości wiadomości nie pamiętaliśmy. Mimo że przez jakiś czas przechowywaliśmy pożądane informacje, połączenia związane z nimi nie umocniły się na tyle, aby mogły przetrwać. Ponadto, efektywność pracy mózgu po kilku godzinach nauki drastycznie spada. Dlatego warto postawić na krótkie, a systematyczne przyswajanie wiedzy. Dzięki takiemu rozwiązaniu obniżysz również ryzyko spadku motywacji. Wyczerpujące, długie lekcje prawdopodobnie prędzej czy później sprawią, że przestaniesz chcieć w nich uczestniczyć.

Otocz się językiem

To najskuteczniejsza metoda. Dzięki niej nabywamy (nieświadomie) nasz ojczysty język. Co prawda jesteśmy wtedy dziećmi i przychodzi nam to o wiele łatwiej, ponieważ mózg działa nieco inaczej w tym okresie, jednak naukowcy udowodnili, że otoczenie się językiem obcym w wieku dorosłym również znacząco poprawia efektywność jego nauki. Jak to zrobić? To zależy od tego, w jakim stopniu poznałeś już język. Oczywiście najlepiej by było, aby wszystkie komunikaty dochodzące do nas były obcojęzyczne, jednak jeśli nie mamy żadnych podstaw, znacząco utrudniałoby nam to funkcjonowanie. Rób to zatem stopniowo. Najpierw zmień język w ustawieniach telefonu, czytaj prostą literaturę obcojęzyczną (na początek mogą być to nawet bajki), oglądaj zagranicznych youtuberów, filmy bez lektora, czytaj instrukcje i informacje na etykietach w obcym języku, a jeśli masz możliwość, zdobywaj przyjaciół mówiących w języku, jakiego się uczysz. Ta ostatnia, to jedna z najskuteczniejszych metod, zwłaszcza w przypadku, kiedy wśród nowych znajomych znajdziesz bratnią duszę. Wtedy motywacja do nauki jest ogromna, a częste rozmowy w obcym języku sprzyjają zapamiętywaniu słówek.

Zaplanuj swoją naukę

Jak w przypadku podejmowania wszystkich nowych wyzwań warto zadbać o dobry plan. Uwzględnij w nim to, kiedy masz wolny czas i możesz go poświęcić na naukę. Wybierz najlepsze źródła, z których będziesz się uczył i zapisz to wszystko w notesie, a później konsekwentnie trzymaj się swoich założeń.