You are currently viewing Niezwykły monitor brajlowski

Niezwykły monitor brajlowski

Koniec XX wieku związany jest z rozwojem cyfrowej technologii informacyjnej. Nowe technologie zapewniły osobom niepełnosprawnym lepsze warunki życia, a także możliwość aktywnego uczestnictwa na rynku pracy. Osoby niewidome jeszcze do niedawna nie miały tylu możliwości, aby móc swobodnie uczestniczyć w niektórych wydarzeniach kulturalnych.

Postęp technologiczny sprawił, że dzisiaj mogą odczytać dowolny tekst, dotykowo doświadczyć wrażeń estetycznych poprzez ,,zobaczenie” elementów graficznych w tekstach, a także ,,obejrzeć” specjalnie dostosowany do ich potrzeb film czy sztukę teatralną. W tym celu zostały opracowane specjalne narzędzia, które umożliwiają szerszy, szybszy i łatwiejszy dostęp do informacji. Jednym z takich narzędzi jest właśnie monitor brajlowski.

Czym jest monitor brajlowski?

Monitor brajlowski, zwany także często linijką brajlowską, to urządzenie wejścia wyjścia, wyświetlające znaki pisma brajla. Urządzenia te przeznaczone są do pracy z komputerem stacjonarnym lub przenośnym, zastępując osobie niewidomej standardowy ekran. Linijka brajlowska odwzorowuje w sposób mechaniczny linię ekranu monitora.

Wszystkie monitory brajlowskie są płaskimi urządzeniami, pokazującymi znaki w górnej części płyty. W jednej linii może mieścić się zarówno osiemdziesiąt, czterdzieści, a także tylko dwadzieścia znaków. Zależnie od naszego wyboru, umieszcza się je pod klawiaturą lub notebookiem w ten sposób, aby linijka z brajlowskimi znakami znajdowała się tuż przed ich przednią częścią.

alfabet braijla (1)

Budowa monitora

Monitor często zintegrowany jest z klawiaturą brajlowską. Wprowadza się w niej tekst poprzez dwa zestawy czterech klawiszy, znajdujących się z dwóch stron. Budowa monitora może się różnić zależnie od modelu. Niektóre z nich używają konwencjonalnej klawiatury Qwerty, a w innych pozycje kursora reprezentować może wibrujący przycisk, dżojstik. Inne mogą posiadać także przełącznik związany z każdą komórką.

Potrzebne oprogramowanie

Oprogramowanie, które kontroluje działanie monitora nazywane jest czytnikiem ekranowym. Poprzez system operacyjny zbiera informacje, a następnie konwertuje je do alfabetu Braille’a, aby mogły zostać przesłane do monitora. Nowoczesne systemy operacyjne posiadają już interfejs programowania aplikacji, aby móc automatyzować interfejs użytkownika.

Zalety

  • Monitory 20- znakowe lub o mniejszej liczbie są znacznie lżejsze.
  • Małe monitory można zabrać w każde miejsce.
  • Rozwój technologiczny umożliwia monitorom na połączenie się z innymi urządzeniami, takimi jak: telefon, tablet.

Wady

  • Jedną z największych wad urządzenia jest jego cena, która często przerasta możliwości klientów.
  • Należy pamiętać, że im większa liczba znaków, tym rozmiary monitora także się zwiększają.

Czy warto zainwestować?

Niewątpliwie monitor brajlowski pozwala osobie niewidomej na znacznie lepsze warunki życia. Taka osoba może zarówno czytać książki, uczyć się nowych języków, jak i edytować czy pisać teksty. Monitor brajlowski bardzo ułatwia osobom niewidomym pracę oraz daje coraz więcej możliwości. Urządzenia te podnoszą komfort psychiczny i życiowy osób z niepełnosprawnością, a przede wszystkim dają możliwość usamodzielnienia się i kontrolowania postępów wykonywanej pracy.