You are currently viewing Słuchanie muzyki a nauka języków obcych

Słuchanie muzyki a nauka języków obcych

Trudno znaleźć osobę, która nie lubi słuchać muzyki

Muzyka towarzyszy nam nieustannie przez całe życie. Oprócz właściwości uspokajających, poprawiających nastrój czy rozładowujących napięcie, słuchając muzyki możemy się wiele nauczyć.

Zalety nauki języka dzięki muzyce

Nauka języka obcego poprzez słuchanie zagranicznych piosenek jest łatwą i przyjemną metodą uczenia się. Naukowcy udowodnili, że poprzez słuchanie muzyki zwiększamy przyswajanie i zapamiętywanie informacji.

Nauka przez muzykę uczy zarówno poprawnej wymowy, rozumienia tekstu ze słuchu, jak i pozwala poznać wiele nowych słówek. Dzięki muzyce poznajemy również kulturę danego kraju, sposób myślenia i odczucia. Towarzyszący im rytm i melodia znacznie ułatwia zapamiętywanie, a poruszane aspekty i słowa odnoszą się do wielu zagadnień. Im więcej czasu spędzamy w otoczeniu obcego języka, tym szybciej go zrozumiemy.

 

nauka języka przez słuchanie muzyki (1)

 

Metody nauki języka poprzez muzykę

  1. Jedną z nich jest przesłuchanie danej piosenki kilka razy – wtedy mamy pewność, że dobrze ją zapamiętamy. Możemy zapisać na kartce to, co usłyszeliśmy i porównać z oryginalnym tekstem. Takie ćwiczenie doskonale ćwiczy rozumienie ze słuchu.
  2. Jeśli jesteśmy na trochę niższym poziomie zaawansowania, możemy śledzić tekst piosenki podczas słuchania. W ten sposób poznamy wymowę danych słów i będzie nam łatwiej zrozumieć znaczenie utworu. Warto również sprawdzić tłumaczenie danych słów oraz fraz, które nie są dla nas zrozumiałe
  3. Śpiewaj! Nie ma znaczenia czy mamy talent, czy nie. Początkowo możemy korzystać z tekstu piosenek, a po pewnym czasie zapamiętamy słowa utworu i tekst nie będzie potrzebny. Dodatkowo nauczymy się wymowy.
    Bardzo ważna jest powtórka. Co jakiś czas warto wracać do poznanych utworów i przypominać sobie słówka, których się nauczyliśmy.

Jakie piosenki wybierać?

Wszystko zależy od poziomu zaawansowania w nauce języka obcego. Jeśli jesteśmy na poziomie początkującym, starajmy się wybierać łatwe piosenki, które bez problemu da się powtórzyć. Wybierajmy piosenki, które lubimy, ponieważ nie od dziś wiadomo, że najłatwiej zapamiętać to, co przyjemne i interesujące. Wykonawcy nie zawsze śpiewają wyraźnie, więc na przykład heavy metal nie będzie dobrym wyborem na początek.

Słuchanie zagranicznych piosenek to niezliczony zbiór nowych słówek, świetne ćwiczenie słuchu i wiedza, która zostaje w pamięci na bardzo długo.