Bardzo częstym argumentem, dla którego rezygnujemy z nauki języków w trybie ,,sam na sam” jest obawa przed nieporadzeniem sobie; niejednokrotnie jest ona również związana z brakiem środków na kurs. Czujemy, że potrzebujemy kogoś, kto będzie przekazywał nam wiedzę w sposób tradycyjny i kontrolował postępy. Inaczej wydaje się być to po prostu nieosiągalne. Czy na pewno tak jest?
Lenistwo to największy wróg
„Zacznę od jutra” – to najczęstsza obietnica, którą sobie składamy w wielu kwestiach. Tak samo niestety jest zazwyczaj z samodzielną nauką języka. Można ująć to także inaczej. Owszem, zaczynamy, proces trwa kilka dni, motywacja spada i następuje koniec. Lenistwo jednak potrafi być przywarą każdego z nas, co oznacza, że jesteśmy w stanie je pokonać! Potrzeba celu – konkretnego i określonego. Studia we Francji, praca w Niemczech, a może wakacyjny wyjazd do Anglii. Ważne, by bardzo Ci na nim zależało. Powinieneś mieć cały czas w głowie ideę, która temu przyświeca.
Korzystaj z różnych źródeł
Nie skupiaj się tylko i wyłącznie na podręczniku i wykonywaniu zadań. Jeśli jesteś początkujący, a język jest dla Ciebie całkowicie nowy, to poszukaj stron internetowych czy filmików z zagadnieniami, które Cię interesują. Stanowi to niezaprzeczalną pomoc, kiedy konkretny temat wydaje się być całkowicie niezrozumiały i mamy świadomość tego, że trudno będzie nam sobie poradzić w pojedynkę. Dzięki temu łatwiej również przyswoisz sobie dany materiał.
Nie zapominaj o innych metodach nauki
Mimo tego, że jest ich mnóstwo, można się w nich niejednokrotnie pogubić. Zatem warto skupić się na tych najskuteczniejszych. Własnoręcznie zrobione fiszki lub karteczki samoprzylepne, którymi okleimy całe mieszkanie powinny być Twoim stałym towarzyszem. Świetnie sprawdza się ta metoda w przypadku nauki nowych słów.
Słuchanie ulubionych książek w postaci audiobooków czy oglądanie filmu w oryginalnym języku jest dobrym pomysłem na osłuchanie się z nim. Jeśli masz znajomego bądź przyjaciela z zagranicy, pisz z nim jak najwięcej. Na początku może iść Ci wolniej, ale z czasem będziesz robić to coraz sprawniej i przede wszystkim poprawniej. Nie zapominaj również o rozmowie. Choćby do siebie lub innego członka rodziny. Język musi wybrzmieć, a komunikacja jest jednym z najważniejszych elementów uczenia się języka obcego.
Bądź cierpliwy
Nauka języka w pojedynkę może być dla Ciebie wyzwaniem lub nie stanowić żadnego problemu. W każdym przypadku jest w stanie przynieść świetne efekty. Ważna jest cierpliwość i sumienność. Nie można skupiać się na tym, że coś nie wychodzi. Jeśli czujesz się zdemotywowany, to odpuść, ale tylko na chwilę. Zrób sobie przerwę, by nabrać sił i wrócić ze zdwojoną siłą. Nie zawsze będzie to proste, ale jest warte poświęcenia.
Regularność oraz samozaparcie są kluczem do nauczenia się języka obcego. Nie zawsze efekty przyjdą szybko, ale poddawanie się oraz zaniżanie swoich umiejętności są naszymi najgorszymi wrogami. Weź do ręki kalendarz i rozpisz swój osobisty kurs. Trzymaj się obiecanych terminów i dąż do osiągnięcia celu.