W dzisiejszym świecie znajomość języków obcych jest bardzo ważna
Wymagana jest najpierw w szkole, później w pracy, a w międzyczasie przydaje się podczas urlopu zagranicą. Wiele osób stawia na naukę nie tylko języka angielskiego, który jest powszechny na całym świecie, ale również niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego, czy portugalskiego. Powstaje pytanie – czy lepiej uczyć się języka obcego indywidualnie, czy w grupie?
Nauka w pojedynkę
Uczenie się języka indywidualnie jest korzystne dla osób, które cenią sobie prywatność i potrafią same przysiąść i uczyć się w skupieniu słówek, czy słuchać w drodze do pracy audiobooka. Jest to forma nauki dla osób, które mają mniej czasu, dużo obowiązków na głowie i trudno im znaleźć czas na wspólne uczenie się z innymi kursantami. Sporo jest też kursów online, które są wygodną i sprawdzoną metodą w uczeniu się języka obcego, co z pewnością przyciąga tego typu osoby. To także zaleta dla osób nieśmiałych, które preferują naukę w trybie indywidualnym. Zaletą z pewnością również jest dopasowanie indywidualnego toku nauczania do naszego harmonogramu oraz rytmu uczenia się. Ucząc się indywidualnie, trudno jest jednak ocenić realny poziom naszej wiedzy.
W grupie raźniej
Z kolei nauka języków obcych wspólnie z innymi osobami w grupie jest na pewno ciekawszą opcją. Nie od dziś wiadomo, że grupie jest raźniej i szybciej mija czas. Podczas tego typu nauczania można odgrywać scenki pomiędzy osobami. Często na tego typu zajęciach odbywają się publiczne dyskusje. Trzeba odpowiedzieć przy wszystkich na zadane pytanie przez prowadzącego, a także wygłosić krótkie referaty, czy sporządzić prezentację multimedialną. To pozwala na budowanie pewności siebie i poczucia własnej wartości.
Tego typu zajęcia pozwalają przynajmniej częściowo pozbyć się bariery językowej, której pokonanie jest dla wielu osób sprawą nadrzędną . To także doskonała okazja na poznanie nowych osób, z którymi oprócz wspólnego celu łączą nas często wspólne pasje, zainteresowania, a także cele życiowe. Niekiedy dochodzi do sytuacji, gdy osoby, z którymi uczęszczamy na zajęcia, mogą szybciej przyswajać materiał i przychodzi nam się do nich dostosować, aby nie tracili oni przy naszym powolnym trybie nauki.
Ucz się z głową
Jak można łatwo zauważyć, nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie, która forma jest skuteczniejsza przy nauce języka obcego. Kluczem z pewnością jest nasze podejście do nauki, a także determinacja, której nigdy nie powinno nam zabraknąć. Przy wyborze formy nauki należy kierować się przede wszystkim rozsądkiem i nigdy nie robić nic wbrew sobie.