You are currently viewing Moda na hiszpański

Moda na hiszpański

Język hiszpański wywodzi się z grupy języków romańskich, których korzenie sięgają czasów Imperium Rzymskiego. Wtedy to ludność zamieszkująca podbite przez Rzymian tereny w basenie Morza Śródziemnego posługiwała się łaciną ludową, która stała się fundamentem m.in. języka hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego, portugalskiego, rumuńskiego; podobieństwa między tymi językami można dostrzec do dziś. Skąd bierze się światowa moda na język hiszpański?

Nie ilość, a jakość

Hiszpański jest jednym z najczęściej używanych języków na świecie – na jego popularność wpływa fakt, że ma przewagę geograficzną nad większością języków, oprócz mandaryńskiego. Posługują się nim nie tylko Hiszpanie, ale także znaczna część mieszkańców Ameryki Południowej. W ciągu ostatnich lat widać znaczący wzrost liczby osób mówiących po hiszpańsku w Stanach Zjednoczonych (głównie przez napływ południowych imigrantów), a w Europie jest on zaraz po angielskim najczęściej wybieranym do nauki językiem obcym. W Polsce popularność tego języka wciąż rośnie, głównie ze względu na jego walory edukacyjne – zwiększającą się ilość możliwości wyjazdu na program Erasmus, czy na uczniowskie i studenckie wymiany, gdzie jest on bardzo przydatny.

Kultura i sztuka

Moda na hiszpański jest również po części wynikiem kreacji marketingowej – prawda jest taka, że ten melodyjny język staje się po prostu dobrze sprzedającym się produktem. W ramach rozrywki oferuje się więc naukę języka hiszpańskiego wraz z towarzyszącymi mu kulturowymi rozrywkami – jak kuchnia hiszpańska i meksykańska czy kursy flamenco. Wielu ludzi zaczyna podchodzić do nauki języka, myśląc w innych kategoriach niż do tej pory – kierują się już nie potencjalnym finansowym zyskiem lecz fascynacją kulturą danego kraju, własnymi gustami i możliwością wykorzystania hiszpańskiego podczas podróży.

Coraz bardziej popularne turystycznie stają się hiszpańskojęzyczne kraje Ameryki Południowej. I choć język hiszpański różni się nieznacznie od kastylijskiego (czyli hiszpańskiego używanego np. w Kolumbii, Argentynie, Chile), nie są to różnice uniemożliwiające komunikację.

Hiszpański został mocno rozpowszechniony na świecie już w XV – XVI wieku, gdy (tak jak angielski) zyskiwał popularność za sprawą podbojów kolonialnych oraz znakomitych dzieł literackich. Najlepszym przykładem jest twórczość Miguela de Cervantesa, która odbiła piętno na światowej literaturze. W ciągu ostatnich kilkunastu lat widać ponowne przebudzenie różnych dziedzin hiszpańskojęzycznej sztuki, dzięki któremu język dokonuje coraz większej ekspansji. Nie tylko trzymamy na półkach książki Paulo Coelho i Carlosa Ruiza Zafona, ale też słyszymy w radiu piosenki Enrique Iglesiasa, Malumy, Alvaro Solera, który zyskują popularność w ekspresowym tempie.

Nie tylko język

Czy chcemy, czy nie, wokół nas funkcjonuje moda nie tylko na język hiszpański, ale też na hiszpański styl bycia i życia. Nie wydaje się, by ktokolwiek na to narzekał….