You are currently viewing Nauka języka obcego – sposoby

Nauka języka obcego – sposoby

Sposobów na naukę języka obcego jest wiele, pytanie jednak, które z nich są najskuteczniejsze. Oczywiście niezbędna jest systematyczność i cierpliwość, jednak istnieją metody, które potrafią znacznie przyspieszyć proces nauki. Dzisiaj skupimy się na najbardziej efektywnych metodach i podpowiemy, jak w szybkim czasie opanować język obcy. 

Seriale i filmy – połączenie rozrywki z użytecznością

Wiele osób uważa, że spędzanie czasu przed telewizorem, komputerem czy laptopem, oglądając na ekranie filmy bądź seriale jest stratą czasu – wręcz przeciwnie! Pochłanianie coraz to nowych tytułów sprawia wiele przyjemności zagorzałym miłośnikom kina. Warto zatem ulubioną rozrywkę połączyć z nauką języka obcego. Wystarczy znaleźć serial lub film w języku, który chcemy opanować i rozpocząć oglądanie. Mamy jednak kilka wskazówek, które znacznie przyspieszą naukę:

  • oglądanie rozpocząć możemy od włączenia napisów w języku polskim bez lektora, 
  • następnie zastosować możemy napisy w języku obcym, dzięki czemu nie tylko osłuchiwać będziemy się z wymową, ale także zapoznawać się z pisownią,
  • z czasem, gdy będziemy rozumieć już znacznie więcej, możemy całkowicie zrezygnować z napisów.

Radio i podcasty – nauka oraz możliwość poszerzania wiedzy na interesujące nas tematy

Podcasty w ostatnich latach zyskały nieprawdopodobną popularność. Słuchają ich ludzie na całym świecie, jadąc do pracy, sprzątając czy relaksując się w zaciszu domowym. Twórcy działają na wielu platformach, dzięki czemu każdy znajdzie idealne rozwiązanie dla siebie. Podcasty są skarbnicą wielu ciekawych materiałów, praktycznie w każdym języku świata. Przydatną wskazówką może być znalezienie kanału z tematyką szczególnie nas interesującą w języku, którego chcemy się nauczyć – wówczas przyswajanie stanie się znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze. Innym sposobem jest także słuchanie zagranicznego radia – słuchanie wywiadów bądź relacji z imprez sportowych lub kulturowych to doskonała metoda na naukę języka obcego. 

Rozmowa w języku obcym z obcokrajowcem

Wiele osób, nie czując się pewnie w posługiwaniu się danym językiem obcym, rezygnuje z rozmów, bojąc się popełnienia błędu. Nie jest to najlepsze podejście, bowiem im wcześniej zaczniemy posługiwać się danym językiem obcym, tym lepiej. Błędy w początkowej fazie są nie tylko nieuniknione, ale też pozwalają nam zdecydowanie szybciej opanować dany język. Kontakty z obcokrajowcami dają niezwykle cenne doświadczenie. Dodatkowo, kontaktując się z zagranicznym rozmówcą w szybkim tempie poznać możemy skróty myślowe, potoczne wyrażenia czy slang, czego nie znajdziemy w profesjonalnych materiałach do nauki języka obcego. 

Aplikacje do nauki języka obcego dostępne na iOS i Android

Efektywna nauka języka obcego możliwa jest dzięki systematycznym powtórkom opanowanego wcześniej materiału. Aplikacje językowe są doskonałym rozwiązaniem, bowiem dysponują gotowymi kursami, a jednocześnie cechują się interesującą i zachęcającą szatą graficzną. Do opanowywania słówek i zagadnień gramatycznych polecamy aplikacje – Duolingo, Memrise, Babbel, Drops, czy Busuu.